W Gdańsku, na Dolnym Mieście, rusza Inkubator Sąsiedzkiej Energii

Warsztaty, zajęcia i terapie, dyżury doradców zawodowych, ekspertów oraz radnych miejskich  i dzielnicowych, a także pomoc w ruszeniu z miejsca nawarstwiających się problemów mieszkańców – tym codziennie zajmować się będzie ISE, czyli Inkubator Sąsiedzkiej Energii. Placówka uruchamiana właśnie na gdańskim Dolnym Mieście, to jedno z kluczowych działań programu „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”, prowadzonego przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk oraz Elektrociepłownię Gdańską, należącą do Grupy EDF w Polsce.

Podnoszenie jakości życia mieszkańców dzielnicy poprzez poprawę relacji sąsiedzkich, czy pomoc
w rozwiązywaniu drobniejszych i poważniejszych codziennych trudności – to obszar, który wspierać będzie Inkubator Sąsiedzkiej Energii (ISE).

ISE jest nową przestrzenią na terenie gdańskiego Dolnego Miasta, przeznaczoną dla Gdańszczanek
i Gdańszczan – otwartą na współpracę z mieszkańcami, wspólne wypracowywanie potrzebnych i innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie, budujących tożsamość lokalną oraz krzewiącą zaradność życiową.

– Codzienne wsparcie ISE powinno być bardzo wymierne. Do współtworzenia oferty ISE od początku zaangażowaliśmy zaufanych, bo od lat działających na Dolnym Mieście partnerów mieszkańców dzielnicy. Razem przygotowaliśmy pakiet usług, które będą realizowane – mówi Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. – W zespole ISE od pierwszego dnia są Elżbieta Woroniecka i Danuta Płuzińska, charyzmatyczne współzałożycielki Opowiadaczy Historii, stowarzyszenia znanego nie tylko mieszkańcom Dolnego Miasta. Obie panie stanowić będą najważniejszą część naszego zespołu, dostępnego dla mieszkańców przez sześć dni w tygodniu.

Program codziennych aktywności ISE powstaje we współpracy także z innymi podmiotami aktywnie działającymi na Dolnym Mieście. W grafiku są jeszcze wolne „okienka”, czekające na kolejnych partnerów, w tym grupy lokalnych aktywistów, którym ISE oferuje biurko do pracy i pomieszczenia do spotkań.

– Zapraszamy do kontaktu z nami nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia w znalezieniu rozwiązania trudnej sytuacji, w której się znaleźli. Nasza przestrzeń otwarta jest również dla wszystkich, którzy czują potrzebę zrobienia czegoś pożytecznego, wartościowego, dobrego. Nieważne ile mają lat, istotna jest chęć działania i współpracy z innymi – dodaje Adrian Werner, koordynator ISE. – Zapamiętajcie ten adres, przy Reducie Wyskok 2 każdego dnia budzić się będzie sąsiedzka energia!

 

Dwa piętra sąsiedzkiej energii

ISE mieści się w zrewitalizowanym XIX-wiecznym zabytkowym budynku przy ulicy Reduta Wyskok 2. Zajmuje dwa piętra, o łącznej powierzchni 120 m2. Parter to praktyczna i pomocna “skrzynka

z narzędziami” dla mieszkańców. Dyżurujący tam asystenci mieszkańca będą pomagać

w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz organizować pracę ISE. To tu mieszkańcy Dolnego Miasta będą mogli skorzystać z porady, czy pomocy w wyszukaniu ważnej informacji, pomocy w załatwieniu pilnej sprawy, skontaktowaniu się z właściwą instytucją, itd. Do dyspozycji odwiedzających będą stanowiska komputerowe, skaner, telefon stacjonarny, drukarka.

Na piętrze znajduj się pomieszczenia przystosowane do pracy grupowej, warsztatów, konsultacji z ekspertami. Odbywać się tu będą cykliczne spotkania, mające na celu podnoszenie kwalifikacji i samooceny uczestników i zaszczepianie w nich przekonania o własnej zaradności. Przeprowadzane również będą warsztaty tematyczne.

Wszystkie aktywności dziejące się w  “Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii” będą prowadzone tak, aby aktywny udział  w wypracowywaniu rozwiązań brali mieszkańcy dzielnicy.

Dać impuls do ruszenia z miejsca

W inauguracji ISE, która odbyła się 5 maja, udział wzięli m.in. Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Grupy EDF Polska S.A., Fundacji Gdańskiej, a także partnerzy ISE, którzy już od najbliższego poniedziałku, 8 maja, zaczynają tu swoje zajęcia i spotkania.

– W grudniu minionego roku zapowiadaliśmy, a dziś z dumą inaugurujemy działalność nowego miejsca na mapie Gdańska, przyjaznego Gdańszczankom i Gdańszczanom, pełniącego rolę miejsca pierwszego kontaktu dla mieszkańców dzielnicy – powiedział Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Polityki Społecznej. – Ufam, że  wizyty w ISEz jednej strony pomogą wielu osobom podjąć wyzwania życia codziennego, z drugiej – uruchomią w nich pokłady nowej, pozytywnej energii, oczywiście sąsiedzkiej, która będzie promieniowała na całe Miasto.

Zadowolenia z inauguracji ISE nie kryła również Katarzyna Dudzin, reprezentująca Elektrociepłownię Gdańską należącą do Grupy EDF w Polsce, partnera Programu „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”.

– Inkubator Sąsiedzkiej Energii będzie dla mieszkańców Dolnego Miasta centrum wsparcia lokalnego, pomagającym w rozwoju dzielnicy i zachęcającym mieszkańców do większego zaangażowania w życie lokalnej społeczności. To cel, który przyświeca od pierwszych dni programowi „Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”, który realizujemy z Miastem Gdańsk i Fundacją Gdańską – powiedziała Katarzyna Dudzin Od lat EDF Polska wspiera Miasto w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, starając się angażować w ważne dla tej bliskiej nam społeczności inicjatywy i pomysły. Ważne jest dla nas, by jakość życia mieszkańców Gdańska stale się poprawiała. Jesteśmy przekonani, że „moc sąsiedztwa” będzie dobrą energią do działania.

Gościem specjalnym wydarzenia był Kuba Wygnański – socjolog i działacz społeczny, ekspert w dziedzinie gospodarki i innowacji społecznej.

– Bardzo przypadła mi do gustu idea Inkubatora Sąsiedzkiej Energii i z satysfakcja przyjąłem zaproszenie do udziału w dzisiejszym otwarciu tej obiecującej  przestrzeni – powiedział. – Trzymam kciuki za powodzenie ISE, która ma realną szansę wpłynąć na podniesienie jakości życia mieszkańców dzielnicy. I co najcenniejsze – przy aktywnym i codziennym udziale ich samym. Powodzenia!

„Moc Sąsiedztwa – Lokalna Energia”, z którego środków uruchomiony został Inkubator Sąsiedzkiej Energii, to program skierowany do gdańszczan, którego celem jest zachęcenie i wpieranie lokalnych społeczności do aktywności na rzecz rozwoju swoich dzielnic i ulic, a także zachęcenie do większej aktywności sportowej. Pakiet inicjatyw w ramach programu skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gdańska i realizowany wspólnie przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk i EDF Polska.

Pierwszy tydzień funkcjonowania ISE, będzie tygodniem otwartym, podczas którego odwiedzający placówkę będą mogli zapoznać się z jej ofertą, porozmawiać z asystentami mieszkańca i prowadzącymi w ISE zajęcia i warsztaty oraz zgłosić swój własny pomysł zajęć, które powinny odbywać się w placówce.

Przykładowe zajęcia i spotkania które startują w ISE od pierwszego tygodnia:

  • Dyżury psychologów i terapeutów – zajęcia indywidualne i grupowe
  • Zajęcia grupowe dla dziewczynek z Dolnego Miasta
  • Zajęcia grupowe dla rodziców z Dolnego Miasta
  • Dyżur pracownika Centrum Aktywności Społecznej – realizowane we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA
  • Lokalne Centrum Wolontariatu – uruchomione i prowadzone we współpracy z Wolontariatem Miasta Gdańska
  • Dyżur prawnika oraz doradcy zawodowego
  • Świetlica podwórkowa – realizowane wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie

 

Jak znaleźć ISE:

Inkubator Sąsiedzkiej Energii

Ul. Reduta Wyskok 2

80-741 Gdańsk

Tel. 58 716-31-59

Email: ise@fundacjagdanska.pl

FB: https://facebook.com/Inkubator-Sasiedzkiej-Energii